I often get questions about if I can provide multiple flavors in one week. The way I used to mix this simply wasn’t a possibility since I would measure out each week individually and dump the mixture into a bag. My response has been “if you can afford it, get multiple flavors and pull from all of them at the same time” which represents a large capital outlay. In the last month or so I picked up some mixing equipment that allows me to mix an entire 10lb bag of protein powder (5.8 weeks worth) at a time along with all the required minerals and whatnot. Among other things this allows for far greater precision in what people get in each bag: you’re getting exactly 1050 grams of powder now whereas before it could vary a few grams.

Anyhow, It occurred to me tonight that if people want multiple flavors, well I could actually accommodate that given my new methodology. It would require smaller 1-day, 1-flavor bags. There would be MOAR work involved in packaging and labeling so it would cost more to buy 7 individual days compared to a week. Probably $12 or $15 per day, depending on the flavor. It might also affect shipping costs since seven 1-day packages will likely be a bit larger in volume than a 1 week package.

I was looking at these white pouches or these brown pouches and I think they would fit a days worth. So Internets, what do you think? Would yous all be interested in the 1-day pouches or should I just stick with week packs and 1-meal samples?

If you have a couple moments, please fill out this anonymous survey (link removed).

Series Navigation<< Dietitians Association admits they were wrong about Salt, Cholesterol, Saturated Fat and SugarGreat opinion from The Times – Cholesterol and Saturated Fat are OK now. >>